Pompy ciepła geotermalne Wrocław

Czym jest geotermalna pompa ciepła?

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła wykorzystujących odnawialne źródła energii, ale w Polsce najbardziej popularnym rozwiązaniem są pompy geotermalne (gruntowe). Pompa geotermalna (gruntowa) to pompa ciepła z dolnym źródłem w postaci głębokich odwiertów, która przetwarza ciepło pobrane z otoczenia (gruntu) w ciepło użytkowe. Pompa geotermalna (gruntowa) ma większą efektywność (COP) niż powietrzna pompa ciepła przy niższych temperaturach otoczenia, jednak wydajność takiej pompy jest uzależniona od optymalnego umieszczenia dolnego źródła w gruncie.

System z geotermalną pompą ciepła złożony jest z kilku elementów. Składa się z dolnego źródła, jednostki pompy oraz z górnego źródła ciepła zwanego systemem regulacji temperatur wewnątrz budynku. W polskich warunkach klimatycznych pompa ciepła geotermalna to sprzęt, który jest w stanie zaspokoić w pełni zapotrzebowanie każdego domu w energię cieplną, jak również doprowadzać do odpowiedniej temperatury wodę użytkową. Dodatkową zaletą tego typu systemów jest fakt, że podczas cieplejszych dni możemy również za pomocą pomp geotermalnych schładzać budynek.

Instalacja pompy ciepła

edną z decyzji, jaką musimy podjąć już na etapie projektowania lub modernizacji budynku jest wybór systemu ogrzewania. Geotermalne pompy ciepła są alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań grzewczych, ponieważ są bezobsługowe, tańsze w eksploatacji i posiadają kilkakrotnie dłuższą żywotność niż kotły grzewcze. Jeżeli już na etapie projektowania budynku podejmiemy decyzję o zastosowaniu geotermalnej pompy ciepła to możemy zaoszczędzić na samym starcie budowy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie będzie trzeba budować komina, specjalnego pomieszczenia na kotłownię (pompa ciepła może być zainstalowana np. w pralni) oraz pomieszczenia na opał w przypadku kotłów na paliwa stałe. Następne kilkanaście tysięcy zaoszczędzimy w kolejnych latach eksploatacji, ponieważ w przypadku pompy geotermalnej nie będzie potrzeby corocznych przeglądów przez kominiarza i wymiany po około 10 latach eksploatacji zużytego kotła na nowy.

Zanim pompa ciepła geotermalna zostanie zamontowana, należy jednak bezwzględnie wykonać obliczenia określające bilans strat ciepła budynku. Bez wykonania dokładnych pomiarów nie da się dokładnie dobrać pompy i wielkości dolnego źródła. Budowa instalacji bez zdefiniowanej utraty temperatury dla budynku wydaje się być nieodpowiedzialnym działaniem, którego efekt może znacząco zwiększać koszty inwestycji w czasie. Większość problemów pracy instalacji pompy geotermalnej powstaje z powodu złego doboru pompy i dolnego źródła, dlatego tak ważny jest wybór profesjonalnej firmy specjalizującej się w tej dziedzinie.

Dolne źródło pompy ciepła

Grunt wokół domu jest ogromnym źródłem energii, którą można wykorzystać do ogrzewania, produkcji ciepłej wody użytkowej oraz do chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Aby czerpać korzyści ze źródła energii odnawialnej, należy zainstalować w gruncie odpowiedni system do poboru zakumulowanej tam energii, niezbędnej do zasilania pompy geotermalnej. Z uwagi na dużą stabilność temperatury w gruncie w ciągu całego sezonu grzewczego, obecnie najchętniej wykorzystuje się wymienniki pionowe (sondy) jako dolne źródło dla pompy ciepła. Dzięki nim możemy zapewnić w miarę stały poziom sprawności pompy ciepła (COP) na poziomie 4 lub nawet powyżej 5. Oznacza to, że z 1 kW energii elektrycznej wytworzymy nawet 5 kW energii cieplnej. Posiadamy wyspecjalizowany sprzęt niezbędny do wykonywania odwiertów pod pompy geotermalne, a także zespół certyfikowanych pracowników, którzy uprawnieni są do realizowania wszystkich prac związanych z tego typu inwestycjami.

Sondy pionowe

W sondzie pionowej (wymienniku) panuje zazwyczaj temperatura od 4 do 0 stopni Celsjusza, ale może się zdarzyć, że spadnie ona poniżej zera. Z tego też powodu w układzie sondy krąży roztwór glikolu, który uniemożliwia zatrzymanie pracy dolnego źródła. Wydajność energetyczna sondy pionowej to zazwyczaj 40-50 W/mb odwiertu, co sprawia, że to rozwiązanie jest jednym z najbardziej wydajnych, jeśli chodzi o pozyskanie energii z gruntu. Prawidłowy dobór dolnego źródła dla geotermalnej pompy ciepła to sprawa kluczowa. Źle dobrane dolne źródło oznacza nieprawidłową pracę całego układu grzewczego lub wręcz uniemożliwia jego działanie. Dobór dolnego źródła powinien wynikać z kilku istotnych danych. Należą do nich: obliczenia strat ciepła budynku, zaprojektowana moc pompy ciepła, jakość gruntu – w tym jego wilgotność, temperatura pracy dolnego i górnego źródła – oraz projektowany czas pracy pompy ciepła.

Nasza firma realizuje projekty instalacji geotermalnych pomp cieplnych na Dolnym Śląsku, ale także na terenie woj. małopolskiego, śląskiego, opolskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Posiadany przez nas park maszynowy umożliwia nam dojazd do klienta, a także prowadzenie odwiertów geotermalnych nawet w trudnych warunkach. Spośród wielu inwestycji dotyczących geotermalnych pomp ciepła, których wykonania podejmowaliśmy się do tej pory. Zapewniliśmy naszym klientom ekonomiczne i ekologiczne źródło ogrzewania, które posłuży im przez długie lata. Wszystkich zainteresowanych nawiązaniem współpracy zapraszamy do kontaktu.

Pompa geotermalna, czyli serce energooszczędnego domu

To rozwiązanie dla każdego, komu zależy na optymalizacji kosztów eksploatacji i ochronie środowiska. Decyzja związana z montażem pomp ciepła z pewnością pozwoli zaoszczędzić na wydatkach związanych z utrzymaniem domu. Dzięki gruntowej pompie ciepła odpada konieczność budowy komina i wymiany zwykłego kotła po dziesięciu latach użytkowania. Nie trzeba również pamiętać o cyklicznych i kosztownych wizytach kominiarza czy o zakupie kopalnych źródeł energii na opał.

Jeśli rozważają Państwo montaż pompy ciepła, to Dolny Śląsk okaże się bardzo dobrym terenem pod tego typu inwestycję. Każdy rodzaj podłoża umożliwia tutaj instalację, choć warunki geologiczne nie są bez znaczenia. Od nich zależy liczba i długość sond głębinowych. Ich dobór musi być niezwykle precyzyjny – stworzony w odwołaniu do szacowanych strat ciepła. Nie trzeba zatem mieszkać na złożach geotermalnych, by móc dokonać odwiertów i cieszyć się zieloną energią z wnętrza ziemi. Opole i okoliczne miasteczka również będą świetnym miejscem pod geotermalne pompy ciepła. Wieś czy duże miasto – nie ma to większego znaczenia. W sytuacji gdy miejsca na działce jest mało, wybór częściej pada po prostu na pompę z kolektorem pionowym. Nawet w dużych miastach, jak np. Wrocław, stosuje się takie rozwiązania.

Jak działa geotermalna pompa ciepła?

Zasada jest bardzo prosta. Chodzi o przepompowanie ciepła, które znajduje się w gruncie. Niezamarzająca ciecz przepływa systemem rurek zabudowanych na odpowiedniej głębokości. W trakcie podróży ciecz się nagrzewa i oddaje ciepło do serca pompy geotermalnej, zwanej też potocznie głębinową lub gruntową. W ten sposób dochodzi do pobrania ciepła Ziemi oraz ogrzania budynku i produkcji ciepłej wody użytkowej. Mechanizm działania tego rozwiązania pokazuje zatem, że pompy ciepła geotermalne zawdzięczają swą nazwę ciepłu, które pochodzi z Ziemi. Jako że temperatura Ziemi na głębokości 17 metrów jest stała, można mieć pewność, że pompa ciepła geotermalna będzie spełniać swoje zadanie przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na powierzchni. Płyn wykorzystywany do pozyskania ciepła z gruntu to mieszanka glikolu i wody, która nie zamarznie i pozostawać będzie w ciągłym obiegu.

Zadzwoń teraz +48 601 66 33 99

Dowiedz się więcej na temat pomp ciepła i ekologicznych rozwiązań

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Państwa pytania.

Zapraszamy do kontaktu