Odwierty dolne źródło

Odwierty geotermalne

Istotą technologii gruntowych pomp ciepła, które są najlepszym rozwiązaniem w naszym klimacie jest wykorzystanie odnawialnej energii. Jeśli chodzi o głębokie odwierty dolne źródło działa w ten sposób, że pobrana z ziemi energia poddawana jest transformacji, a następnie wykorzystywana jest do celów ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej. Decydując się na głębokie odwierty dolne źródło pozwala na znacznie obniżenie kosztów eksploatacji systemów grzewczych.
Odwierty służące jako dolne źródło do pomp ciepła posiadają także inne zalety. Nie degradują środowiska naturalnego i są niezależne od warunków atmosferycznych, tak jak na przykład powietrzne pompy ciepła. Pompy ciepła zdobywają w Polsce coraz większą popularność ponieważ są ekonomiczne, bezobsługowe i ekologiczne. Energia pozyskiwana z odwiertów służących jako dolne źródło jest czysta i tania, dzięki niej ograniczamy zużycie paliw kopalnych, a tym samym wyrażamy szacunek wobec środowiska naturalnego.

Jeżeli chodzi o wykonywane przez nasze przedsiębiorstwo odwierty dolne źródło do pomp ciepła to obecnie jest to rozwiązanie zdobywające coraz większą popularność. Dysponujemy specjalistycznym sprzętem, który pozwala na wykonanie odwiertów dolnych źródeł do głębokości 200 metrów w każdych warunkach geologicznych. W gotowy otwór wiertniczy wprowadzamy sondę (tzw. wymiennik gruntowy), która wykonana jest z rur polietylenowych. Energia pozyskiwana jest za pośrednictwem solanki (przeważnie jest to wodny roztwór glikolu), która płynie we wnętrzu sond. W związku z tym, że wraz ze zmianą pory roku zmienia się także temperatura gruntu, jeden głęboki odwiert jako dolne źródło stanowi rozwiązanie bardziej efektywne niż dwa płytkie odwierty. Biorąc pod uwagę całą inwestycję, łącznie z podłączeniem pompy, takie rozwiązanie jest też tańsze. Warto na ten aspekt zwrócić uwagę przy wyborze oferty na wykonanie odwiertów – dolnych źródeł. W kwestii takiej jak odwierty dolne źródło wykazuje rosnącą efektywność w zależności od głębokości. Innymi słowami – im większa głębokość, tym wyższa temperatura. Jest to gwarancja bardziej efektywnej pracy pompy ciepła. Temperatura instalacji dolnego źródła jest jednym z dwóch czynników mających wpływ na współczynnik efektywności pompy ciepła [COP].

Przebieg zmian temperatury w ciągu roku pokazuje rysunek

2016-12-02_003317
Dobór wielkości dolnego źródła (łącznej długości odwiertów) dla pompy ciepła możliwy jest, gdy znamy wielkość straty ciepła budynku oraz parametry systemu grzewczego, który powinien być dobrany i zaprojektowany. Warto znać również warunki geologiczne w miejscu inwestycji. Żaden inny sposób doboru mocy pompy ciepła, a co za tym idzie wielkości odwiertu – dolnego źródła nie jest wiarygodny, co najwyżej może być przyjęty jako szacunkowy i to w dużym przybliżeniu, czyli będzie obarczony błędem. Bardzo ważnym czynnikiem przy doborze wielkości dolnego źródła jest znajomość geologii terenu, gdzie ma być realizowana inwestycja. Od rodzaju gruntu zależy w znaczącym stopniu uzysk energii.
Firma AKM Michoń realizuje swoje usługi wyłącznie na podstawie obowiązujących norm i przepisów prawa. Jeżeli interesują Cię odwierty dolne źródła wykonywane przez KM Michoń będą najlepszym wyborem – profesjonalnie, kompetentnie i z długą gwarancją. Serdecznie zapraszamy do współpracy.

Zadzwoń teraz +48 601 66 33 99

Dowiedz się więcej na temat pomp ciepła i ekologicznych rozwiązań

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Państwa pytania.

Zapraszamy do kontaktu